The Newnan Times-Herald

Education

Cowetans earn degrees from UWG


  • By The Newnan Times-Herald
  • |
  • Jun. 03, 2020 - 10:38 PM

Donate To Support Local Journalism.

Please consider making a donation so we can continue to bring you the latest news and information on COVID-19 in our community.

Donate Now
Cowetans earn degrees from UWG

The Newnan Times-Herald

Local residents were among the largest graduating class in the University of West Georgia’s history, as more than 1,400 students were awarded degrees recently.

Coweta graduates included:

Emily Faith Abt –Bachelor of Business Administration – Management

Brianna Anderson Master of Business Administration – Business Administration

Shondria Anthony Nolan – Specialist in Education – Instructional Technology, Media & Design

Lane Cahill Azarowicz – Bachelor of Arts – International Economic Affairs

Amberly Rebekah Barrett – Bachelor of Sci. in Education – Speech Pathology (Dean's List)

Kiran Batool – Bachelor of Business Administration – Accounting

Carson Bedrosian – Bachelor of Science – Computer Science

Logan P Betts – Bachelor of Business Administration – Management

Seth Michael Bode – Bachelor of Arts – History (Dean's List)

Nicholas John Bouchard – Bachelor of Business Administration – Real Estate

Noah Benjamin Bridges – Bachelor of Science – Political Science (Dean's List)

Kristie Brown – Specialist in Education – Special Education

Gabriella Elizabeth Browne – Bachelor of Science – Psychology (Dean's List)

Tiara Calloway – Bachelor of Science – Sport Management (Dean's List)

Katlyn Virginia Campbell – Bachelor of Science in Education – Elementary Education

Brandon Michael Campbell – Bachelor of Business Administration – Accounting

Kinsie N Carroll – Bachelor of Science in Education – Special Education

Allison Cash – Bachelor of Science in Education – Elementary Education

Katharyn J Cassarino – Bachelor of Science – Biology

Wendy Cervantes – Bachelor of Fine Arts – Art (Dean's List)

Jonathan Lewis Cheney – Bachelor of Business Administration – Management (Dean's List)

Michelle Lynn Clarke – Specialist in Education – Instructional Technology, Media & Design

Keivia Clay – Specialist in Education – Prof Counseling & Supervision

Brianna Crouch – Bachelor of Science – Sociology (Dean's List)

Janice Marie Davis – Specialist in Education – Elementary Education

Madison D Davis – Bachelor of Business Administration – Accounting (Dean's List)

Abigail P Denny – Bachelor of Science – Chemistry (Dean's List)

Rachel Michelle Deryck – Bachelor of Science – Biology – Dean’s List

Dylan James Devereese – Bachelor of Business Administration – Marketing – Dean’s List

Daylin E Deyton – Bachelor of Science in Education – Speech Pathology – Dean’s List

Catherine Ruth Drake – Specialist in Education – Elementary Education

John Robert Drennan – Bachelor of Business Administration – Management

Patrick Erin Duncan – Bachelor of Science in Health & Community Wellness; Bachelor of Arts in Foreign Languages & Literature

Tamia Jalexis Echols – Bachelor of Business Administration – Management

Chloe Nancy Elkins – Bachelor of Science – Sociology (Dean's List)

Alison Elizabeth Epps – Bachelor of Sci. in Education – Elementary Education

Nicholas Epstein – Specialist in Education – Educational Leadership

Aquila Farmer – Bachelor of Science – Psychology

Karlee Ferguson – Bachelor of Sci. in Education – Elementary Education

Laura Hall French – Specialist in Education – Instructional Technology, Media & Design

Madasia S Garnigan – Bachelor of Science – Social & Behavioral Health

Evan Douglas Greenleaf – Bachelor of Business Administration – Marketing

Julianna Trent Griffies – Bachelor of Science in Education – Elementary Education

Morgan Haase – Bachelor of Science – Sport Management (Dean's List)

Julie Elizabeth Hally – Bachelor of Science in Education – Elementary Education

Emily Harshbarger – Master of Education – Elementary Education

Emily Hinely – Bachelor of Science – Biology (Dean's List)

Victoria M`Lynn Jenkins – Bachelor of Science – Computer Science

Ginette Johnson – Specialist in Education – Special Education

Britney Ray Johnson – Bachelor of Science in Education – Elementary Education

Marissa A Jordan – Bachelor of Science – Sociology

Denetria D Jordan – Bachelor of Business Administration – Management

Kayleigh Nicole Keim – Bachelor of Science – Anthropology (Dean's List)

Radoslaw Kochanowski – Bachelor of Science – Physics

Abigail Elizabeth Korner – Bachelor of Science – Psychology (Dean's List)

Kelsey Kuehl – Bachelor of Sci. in Education – Elementary Education

Rebecca Clara Kurz – Rigby – Specialist in Education – Instructional Technology, Media & Design

Lyndsey Faye Lee – Master of Education – Elementary Education

Kelsie Long – Bachelor of Science – Biology (Dean's List)

Sarah Grace Marie-Madaris – Bachelor of Science – Mass Communications

Lea Faith Malone – Bachelor of Sci. in Education – Elementary Education

Ansley Michelle Marlowe – Bachelor of Music – Music

Mary Elizabeth McCormack – Bachelor of Science – Psychology

Alexandria Meglich – Specialist in Education – Elementary Education

Alexa Madeline Myzhevych – Bachelor of Science – Criminology (Dean's List)

Jesse Allen Nowak – Bachelor of Science – Psychology

Kristen Nicole Parkerson – Bachelor of Science in Nursing – Nursing (Dean's List)

Madison Denise Pearcy – Bachelor of Science – Criminology

Dylan Ryan Pickett – Bachelor of Science – Sport Management (Dean's List)

Lawrson Daniel Pinson – Bachelor of Science – Mass Communications (Dean's List)

Lawron Dorrell Pinson – Bachelor of Science – Mass Communications (Dean's List)

Amber Joy Radda – Bachelor of Science – Health & Community Wellness (Dean's List)

Alexia Christina Ray – Bachelor of Science – Sociology

Frank Tate Reece – Bachelor of Science – Chemistry (Dean's List)

Patricia Gail Reese – Master of Education – Reading Instruction

Justin Tyler Roach – Bachelor of Science in Education – Physical Education

Amanda Ryan – Specialist in Education – Instructional Technology, Media & Design

Ronald Joseph Schultz – Post – Baccalaureate Certificate in Nonprofit Management and Community Development

Julia Marie Scott – Bachelor of Science – Psychology

Kathleen Scruggs – Master of Arts in Teaching – Teacher Education

Annie M Shirley – Bachelor of Arts – History

Jeanette Deloris Lucile Smith – Master of Arts in Teaching – Teacher Education

Rachel Steen – Master of Business Administration – Business Administration

Amanda Stevens – Master of Education – Elementary Education

Phillip Gordon Sykes – Specialist in Education – Instructional Technology, Media & Design

Brittany Danielle Thompson – Bachelor of Science – Anthropology

Carmen Marie Thompson – Bachelor of Science – Criminology (Dean's List)

Danielle Lorelle Thompson – Bachelor of Science – Criminology

Justin Kyle Triggs – Bachelor of Business Administration – Management Information Systems (Dean's List)

Deziree Vansant – Bachelor of Arts – English

Carson Vaughn – Master of Education – Special Education

Chapman Andrew Volkmer – Bachelor of Business Administration – Management (Dean's List)

Adrianna Danielle Ward – Bachelor of Science – Criminology

Kathryn White – Master of Business Administration – Business Administration

Lori Leigh White Felde – Master of Science in Nursing – Nursing

Shanna Leighann Williams – Master of Arts in Teaching – Teacher Education

Ethan R. Williams – Bachelor of Science – Psychology (Dean’s List)

Kayla Ann Wilson – Master of Education – Instructional Technology, Media & Design

Daylee Lynn Wood – Bachelor of Science in Education – Elementary Education

Kenyon Deont`e Woods – Bachelor of Business Administration – Management

Thalia I. Young – Bachelor of Science – Biology (Dean’s List)